Konut Finansmanı

Konut finansmanı

Konut Finansmanı Nedir?

Konut finansmanı, konut sahibi olmak isteyenlere konut üzerinden tesis edilecek ipotek karşılığında uzun vadeli konut kredilerinin kullanılmasına dayanan ve tüketicilerin konut edinmelerini kolaylaştıran bir finansman yöntemidir.

Neden Konut Finansmanı Kullanmalıyım?

Konut finansmanının sunduğu uzun vade, düşük taksit seçenekleri ile kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz.

 • Bütçenize uygun kâr oranları imkanı bulunmaktadır. 

 • Satışa konu konutun ekspertiz değerinin %80'ine kadar konut finansmanından yararlanabilirsiniz.

 • Taksit ödemelerinizi belirlediğiniz dönem ve tutarlarda yapabilirsiniz.

 • Bankamız, bireysel finansman kullanan müşterilerine hayat, konut ve zorunlu deprem sigortası ürünlerini sunmaktadır.

 • Hayalinizdeki eve, uzun vade ve size özel ödeme seçenekleriyle sahip olabilirsiniz.

 • Esnek ödeme planları ile ödemelerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

 • Konut finansmanı kullanımınızda, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF), Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) ödemelerinden muaf olabilirsiniz.

Konut Finansmanı Başvurusu Yapılabilen Kanallar

Konut Finansmanı Almak için Gerekli Belgeler

 • Başvuru formu

 • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport

 • Kişinin çalışma durumuna göre gelir belgesi

 • Finansmana konu konutun tapu belgesi fotokopisi

 • Gerekli görülmesi hâlinde istenebilecek diğer belgeler

Hesaplarınıza Dilediğiniz Anda Ulaşın
Hesaplarınıza Dilediğiniz Anda Ulaşın
Katılım Mobil uygulaması ile finansman bilgilerinize istediğiniz zaman, istediğiniz yerde erişebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Finansman kâr oranı üzerinden tahsil edilen Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) %5 oranı, konut finansman ürünlerinde uygulanmaz. Konut edinimi kaynaklı finansman ürünlerinde, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) %15 kesintisi de uygulanmaz. Konut finansmanı ürünleri uzun vadeli finansmanlar olduğundan dolayı kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz.

Konut sahibi olmak isteyen, düzenli ödeme gücüne sahip tüketiciler Konut Finansmanı sistemimizden yararlanabilir.

Satın almak istediğiniz konutun ekspertiz değerinin %80’ine kadar finansman kullanabilirsiniz. Bununla birlikte alacağınız evin teminatı ile birlikte ikinci bir ipotek teminatı verilmesi halinde ekspertiz değerinin tamamına kadar finansman kullanabilmeniz mümkündür.

Satın alacağınız konut için SPK lisanslı ekspertiz firmalarının belirleyeceği ekspertiz değerinin maksimum %80’ine, A sınıfı konutlar için ekspertiz değerinin %90’ına, B sınıfı konutlar için ise ekspertiz değerinin %85’ine kadar bankamızın onay vermesi kaydıyla konut kredisi kullanabilirsiniz.

Konut finansmanı başvurularında, konut değerinin tespiti için anlaşmalı firmalardan eksper talep edilir. Ekspertiz ücreti eksper tarafından verilen hizmetin bedelidir. Ekspertiz ücreti finansman desteği başvurusunda bulunan müşterilerimizden tahsil edilir.

Ekspertiz ve ipotek tesis ücreti, değerlemeyi yapan ekspertiz firması ile ipoteği tesis eden firmanın bankamıza faturalandırdığı tutar kadardır.

İpotek fek masrafı alınmamaktadır.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'una ve Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne göre tüketicinin borçlandığı tutarın tamamını veya bir ya da birden fazla taksiti vadesinden önce ödemesi durumunda konut finansmanı kuruluşları tarafından erken ödeme tazminatı talep edilebilir. Erken ödeme tazminatı oranı, erken ödenen tutarın kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde % 1'i, kalan vadesi 36 ayı aşan kredilerde ise % 2'si kadardır.

İlginizi Çekebilir

Konut Finansmanı

İnşaatı devam eden projeler için konut finansmanı kullanılabilir mi? İlgili proje eğer Bankamız ile anlaşmalı ise, henüz tamamlanmamış...

Devamı
Dayanıklı Tüketim Finansmanı

Dayanıklı Tüketim Finansmanı. Beyaz eşya, mobilya, televizyon, bilgisayar, klima gibi dayanıklı tüketim malı alımlarınızı; 60 aya varan...

Devamı