Açık Bankacılık

açık bankacılık

Açık Bankacılık Nedir?

Bankaların ve finansal kuruluşların müşteri verilerini üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarla paylaşmalarına olanak tanıyan finansal hizmet modeline Açık Bankacılık denmektedir. Bu veri paylaşımı, müşterilerin izinleriyle ve Uygulama Programlama Arayüzleri aracılığıyla gerçekleştirilir. Açık Bankacılık sayesinde müşterilerimiz diğer banka ve kurumlardaki hesaplarını Katılım Mobil ve İnternet Şubesi üzerinden görebilmekte ve hesap yönetimlerinde kolaylık sağlayabilmektedir. Açık bankacılığın temel amacı, finansal hizmetlerin daha şeffaf, rekabetçi ve kullanıcı dostu hale getirilmesidir.

Açık Bankacılığın Avantajları

Kişiselleştirilmiş Hizmetler: Müşterilerimize özel ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik finansal hizmetler sunulmaktadır.

Kolay ve Hızlı İşlemler: Müşterilerimiz finansal işlemlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. 

Entegre Finansal Yönetim: Farklı finansal hizmet sağlayıcıları arasında entegrasyon sağlanarak, müşterilerimiz finansal durumunu katılım mobil üzerinden yönetebilir.

 

Güvenlik ve Gizlilik 

Açık bankacılık, müşteri verilerinin güvenliği ve gizliliği konusunda en yüksek standartları benimser. Müşterilerimizin verileri, yalnızca müşterilerimizin açık onayı ile güvenli kanallar üzerinden paylaşılır. Verilerin paylaşılması ve kullanılması, ilgili mevzuat ve düzenlemelere uygun şekilde gerçekleştirilir. 

 

Ziraat Katılım Açık Bankacılık Hizmetleri 

Açık bankacılık hizmetlerimiz sayesinde müşterilerimiz Katılım Mobil ve İnternet Şubesi üzerinden diğer bankalardaki hesaplarını görüntüleyip bu hesaplar üzerinden para transferlerini daha kolay, hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirebilir, teklif ve kampanyalardan da faydalanabilirler.

 

Ziraat Katılım API Developer Portal

Ziraat Katılım API Developer Portal, Ziraat Katılım Bankası tarafından sunulan bir platformdur. Bu portal, geliştiricilerin bankanın sunduğu API'lere erişimini ve bu API'leri kullanarak çeşitli finansal uygulamalar ve hizmetler geliştirmelerini sağlar. Ziraat Katılım API Developer Portal, Ziraat Katılım Bankası'nın dijital bankacılık hizmetlerini genişletmek ve üçüncü parti geliştiricilerle işbirliği yaparak yeni finansal teknolojiler geliştirmek amacıyla oluşturulmuştur. Geliştiriciler, bu portalı kullanarak bankacılık hizmetlerine yenilikçi çözümler ekleyebilir ve müşterilere daha zengin bir bankacılık deneyimi sunabilirler.

Ziraat Katılım API Developer Portal üzerinden geliştiricilere sunduğumuz açık bankacılık platformu sayesinde, üçüncü taraf uygulamaların entegrasyonunu kolaylaştırıyor ve müşterilerimize daha geniş bir erişim sağlıyoruz. Bu sayede, müşterilerimiz bankacılık deneyimlerini kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirebilir ve daha fazla kontrol sahibi olabilirler.

 

Açık Bankacılık İşlemlerini Gerçekleştirmek için İzlemeniz Gereken Adımlar:

Hesaplar →​ Başka Banka Hesaplarım → Hesap Ekle menüsü ile diğer banka hesaplarınızı ekleyebilir, diğer bankalarda bulunan hesaplarınıza ait detay bilgilere erişebilir ve bu sayede ilgili banka hesabınıza ait hesap hareketlerinizi, bakiyenizi, Katılım Mobil ve İnternet Şube'den görüntüleyebilirsiniz.

Hesaplar →​ Başka Banka Para Transferi  menüsünde, diğer bankalarda yer alan hesaplarınız üzerinden Para Transferi/Ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilir, ayrıca ''Hesabıma Para Getir'' fonksiyonu ile diğer bankalar üzerinden Ziraat Katılım Bankası hesaplarınıza kolayca para transferi gerçekleştirebilirisiniz.

 

Açık Bankacılık Kullanılabilen Kanallar

Sıkça Sorulan Sorular

Açık Bankacılık hizmetlerimizden faydalanarak diğer banka ve kurumlardaki hesaplarınızı Katılım Mobil ve İnternet Şube’den izleyebileceksiniz. Ayrıca, Katılım Mobil ve İnternet Şube’den diğer banka ve kurumlarda yer alan hesaplarınız ile Para Transferi/Ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Birden fazla bankada veya kurumda hesabı bulunan bireysel ve kurumsal müşterilerimiz hesaplarını eklemeleri halinde Açık Bankacılık hizmetlerinden yararlanabilecektir.

Hayır, hesaplarınızı Açık Bankacılıkta kullanabilmek için önce ilgili hesapları Katılım Mobil veya İnternet Şube üzerinden eklemeniz gerekecektir.

Açık bankacılık hizmetleri aracılığıyla hesap gösterimi için maksimum süre 6 aydır, 6 ay sonunda ilgili hesaplarınızı Açık Bankacılık hizmetlerimizde kullanabilmek için hesaplarınızı tekrar eklemeniz gerekmektedir.

Katılım Mobil ve İnternet Şube üzerinden Açık Bankacılık hizmetlerimizi alabilir, diğer banka hesaplarınızın takibini kolayca yapabilirsiniz.

Açık Bankacılık hizmeti ile diğer bankalarda bulunan tüm vadesiz TL, döviz ve altın hesaplarınızı görüntüleyebilirsiniz.