Türkiye’nin İlk Yerli Endüstriyel Enzim Fabrikası LIVZYM Biyoteknoloji’nin Açılış Töreni Gerçekleşti

birinci haber kapak

Yayın Tarihi

01 Ocak Çar, 2020

Ziraat Katılım olarak sermaye ortaklığı ile hayata geçirilmesine katkı verdiğimiz Türkiye’nin İlk Yerli Endüstriyel Enzim Fabrikası LIVZYM Biyoteknoloji’nin açılış töreni gerçekleşti.

Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, Genel Müdürümüz Sayın Metin Özdemir, LIVZYM Biyoteknoloji’nin Kurucusu Sayın Dr. Serdar UYSAL, Kredi Tahsis ve Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sayın Tahir Demirkıran ve çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

LIVZYM, Afrika’dan Rusya’ya kadar olan bölgede kurulan ilk endüstriyel enzim fabrikası konumundadır. Yıllık küresel pazar büyüklüğü 8 Milyar ABD Doları olan enzimler; gıda, deterjan, kâğıt, tekstil, deri ve yem sektörlerinde teknolojik ara ürün olarak kullanılmaktadır. Enzimler, biyokimyasal özellikleri ile muadillerine göre daha çevreci ve uygulaması kolay alternatiflerdir. Enzim üretimi için gerekli mikroorganizmalar, modern moleküler biyoteknolojik yöntemlerle endüstriyel üretime hazır hale getirilmektedir.

LIVZYM “halihazırda yurtdışından ithal ettiğimiz diğer enzimlerle tamamen aynı şekilde” üretimi yerli ve milli imkânlarla başarmıştır. %100 dışa bağımlı olduğumuz bu alanda, dövizdeki artışlar doğrudan enzim fiyat artışına ve dolayısıyla ilgili alanlardaki üretim maliyetlerinin ciddi artışına neden olmaktadır.

Türkiye’nin İlk Yerli Endüstriyel Enzim Fabrikası LIVZYM Biyoteknoloji’nin, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ederiz.