Çeyiz Hesabı

Çeyiz Hesabı

Çeyiz Hesabı Nedir?

Evlenmek amacı ile asgari 3 yıl birikim yaparak evlilik öncesi gelir elde etmek ve en geç 27 yaşına kadar ilk evliliklerini yapmak koşulu ile devlet katkısına hak kazanılmasına imkân veren tasarruf hesabıdır.

Neden Çeyiz Hesabı Açmalıyım?

Çeyiz hesabınız ile en az 3 yıl birikim yaparak 27 yaşınızı doldurmadan önce evlenmeniz durumunda toplam birikiminizin maksimum %25’i kadar devlet katkısı elde edersiniz. Ayrıca birikimlerinizden kâr payı getirisi de elde edersiniz.

Hesap Açılabilen Para Cinsleri

tl

TL

Çeyiz Hesabı Açılabilen Kanallar

Devlet Katkısı Nasıl Hesaplanır?

Devlet katkısının hesaplanmasında evlilik tarihindeki birikim esas alınır. Devlet katkısı, katılımcı tarafından Çeyiz Hesabı’na yapılan düzenli ödeme sürelerine göre hesaplanır. Devlet katkısı düzenli ödeme süresi;

  • 36 ile 47 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 20'sidir; ancak ödenecek tutar  11.840,63 Türk Lirası’nı geçemez.
  • 48 ile 59 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 22'sidir; ancak ödenecek tutar  13.662,26 Türk Lirası’nı geçemez.
  • 60 ay ve üzeri olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 25'idir; ancak ödenecek tutar 16.394,72 Türk Lirası’nı geçemez.

Sıkça Sorulan Sorular

İlginizi Çekebilir

Filika Kart

​FİLİKA-Finansman Limitli Kart, yurtiçi finansman ihtiyaçlarınızı katılım bankacılığı prensipleri doğrultusunda kolay bir şekilde karşılamanıza yardımcı olur...

Devamı
Dayanıklı Tüketim Finansmanı

Beyaz eşya, mobilya, televizyon, bilgisayar, klima gibi dayanıklı tüketim malı alımlarınızı; 60 aya varan taksit imkânları ve bütçenize uygun geri ödeme planları...

Devamı